Av. Serdarhan Topo: İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Av. Serdarhan Topo: İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Topo Hukuk Bürosunun kurucu avukatı olan Serdarhan Topo ile İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler hakkında konuştuk. İşte Detaylar:

İnternetten Üzerinden Alışveriş Yapmak

Uzman Bilişim Avukatı Serdarhan Topo sözlerine, teknolojinin her geçen gün gelişmesi ile bizde her işimizi internet üzerinden yapmaya başladığımı söyleyerek başladı. Ek olarak “Bazı mağazalar internet üzerinden alışveriş sırasında sağladıkları indirim kampanyaları ile insanları internet üzerinden alışverişe teşvik eder oldular.” dedi.

İnternet üzerinden alışveriş yapmak, Türkiyede yaklaşık 20 yıllık bir geçmişe sahip. Ancak özellikle son dönemlerde popülaritesi arttığını söyleyebiliriz. Köklü bir geçmişe sahip olmasına rağmen halen internet üzerinden alışveriş yapmaktan korkanlar var. Uzman Bilişim avukatı Serdarhan Topo insanların, kredi kartı bilgilerinin kötü amaçlarla kullanılmasında ve kötü kişilerin eline geçmesinden, sipariş ücretinin ödenmesine rağmen ürünün alıcı kişiye ulaşmaması, sipariş edilen ürünün vaat edilen kalitede olmaması veya görüp, denemeden satın alma alışkanlığından vazgeçilememesi gibi nedenlerin internetten üzerinden alışveriş yapmanın önüne geçen başlıca nedenler olduğunu belirtti.

Av. Serdarhan Topo: İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Serdarhan Topo: İnternetten Alışveriş Yaparken Nelere  Dikkat Edilmeli? 
TOPO HUKUK BÜROSU KURUCUSU SERDAR HAN TOPO KİMDİR?

Av. Serdarhan Topo: İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Serdarhan Topo, hem müşterinin hemde satıcının yasal haklarını olduğunu belirterek sözlerine başladı. Bu nedenle müşteri ürünü yasal yollar ile alırsa ancak internet üzerinden satışını yapan kişi ürünü müşteriye yollamaz ise veya daha düşük kaliteli bir ürün yollaması durumunda müşterinin satıcıya karşı bir yasal üstünlüğü bulunduğunu belirtti.

Uzman Bilişim Avukatı Serdarhan Topo’dan İnternet Üzerinden Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

 1. Alışveriş yapacağınız sitenin SSL sertifikası olduğuna dikkat ediniz, SSL sertifikasına sahip bir site üzerinden alışveriş yaparsanız, kredi kartı bilgileriniz gizli bir şifreleme sistemi ile doğrudan bankaya iletilir, bu sayede kredi kartı bilgilerinizi kimse öğrenmemiş olur.
 2. Alışveriş esnasında sizden asla kredi kartı şifrenizi istemezler, istenmesine gerek yoktur. Bu nedenle hangi siteden ne alırsanız alın ama asla kredi kartınızın şifresini vermeyin.
 3. Ürünü satın almadan önce tahmini kargo teslim süresi veya kargo şirketi hakkında net bir bilginiz olsun.
 4. Alışveriş yapacağınız internet sitesinde muhakkak gizlilik sözleşmesi ve satış sözleşmesi bulunsun.
 5. Alışveriş yağacağınız internet sitesinde yine hakkımızda ve iletişim gibi sayfalar bulunsun.
 6. Kargo seçeneklerinde varsa kapıda ödeme ile ürününüzü teslim alın. Takip seçenekli kargo ile almaya çalışınız.
 7. Alışveriş yapacağınız sitenin sosyal medya hesaplarında ki durumlarını kontrol edin.
 8. Ödemenizi mümkün oldukça 3D Secure ile yapınız.
 9. Varsa sanal kartlar ile alışveriş yapınız.
 10. Ortak kullanılan bilgisayarlarda alışveriş yapmayınız ve kart bilgilerinizi kaydetmeyiniz.
 11. Ürünü teslim alırken için deki garanti belgesi veya faturanızı saklayınız olası yasal durumlarda ihtiyacınız olacaktır.
 12. Elinizden geldiği kadar bilindik alışveriş siteleri üzerinden alışverişinizi gerçekleştirin. Ucuz diye yukarıda ki şartları taşımayan siteler ile alışveriş yapmayınız.
 13. Son olarak ürünü satın alırken, girmiş olduğunuz bilgileri kaydediniz. Örneğin e-posta, adres. Ek olarak sipariş numarasını kaydetmeyi unutmayın.
Av. Serdarhan Topo: İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Avukat Serdarhan Topo: İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Topo Hukuk Bürosu Ve Avukat Serdarhan Topo’nun Uzmanlık Alanları

Uzman bilişim avukatı Serdarhan Topo’nun vermiş olduğu tavsiyeler doğrultusunda güvenli bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz. Yine olası bir yasal durumda kendisine ulaşabilirsiniz. Ulaşmak için Tıklayınız.

www.serdarhantopo.com.tr