Serdarhan Topo Anlatıyor- Sahte Sosyal Medya Hesabı Kapatmak kck rsm

Serdarhan Topo Anlatıyor: Sahte Sosyal Medya Hesabı Kapatmak

Topo Hukuk Bürosunun kurucu avukatı olan Serdarhan Topo ile Sahte Sosyal  Medya Hesabı Kapatmak Hakkında konuştuk. İşte Detaylar:

Serdarhan Topo: Sosyal Medya Kullanımı:

Avukat Serdarhan Topo, sosyal medya kullanım oranlarının oldukça yüksek olmasını belirterek sözlerine başladı. Her yaştan insanlar sosyal medyayı aktif bir şekilde kullandığını belirten Bilişim Avukatı Serdarhan Topo, sosyal medyayı hem olumlu hemde olumsuz yönde kullanan insanlarında var olduğunu vurguladı.

Serdarhan Topo, bir araştırma şirketinin sosyal medya kullanımı hakkında bir araştırma yaptıklarını ve bu araştırma sonucunda Türkiye nüfüsunun %60’ı yani bu ortalama 40 milyon kişinin günde 129 dakikasını yani 3 saat 1 dakikasını sosyal medyada geçirdiğinin sonuca varıldığını söyleyen Avukat Serdarhan Topo, bu kadar yüksek bir kullanım potansiyeline suç işlenme potansiyelininde yüksek olduğunu vurguladı.

Serdarhan Topo Anlatıyor: Marka Nedir? Marka Tescili Nasıl Yapılır?

Serdarhan Topo: Sahte Sosyal Medya Hesabı Kapatmak

Serdarhan Topo, öncelikle bu konu ile bir bilişim avukatının ilgilenmesi gerektiğini belirtti. Sahte sosyal medya hesabı kapattırma davalarındabaşka bir kişinin yaşantısı ile yalan paylaşımlar yapan, ona ait resimlerini veya paylaşılan kişisel paylaşımları izin almadan kullanan kişi veya kişilere Türk Ceza Kanunu tarafından hazırlanmış çeşitli maddelerine göre, ayrıntılı olarak incelenip yapılan suça göre hapis veya para cezası uygulanır.

Sahte Hesapların Kapatılmasının Önemi Nedir? | Av. Serdar Han TOPO

 

 

Serdarhan Topo Anlatıyor: Sahte Sosyal Medya Hesabı Kapatmak

Sosyal medya platformları, kullanım oranı sadece bizim ülkemizde değil, dünya çapında da yüksektir. Özellikle Instagram son yılların en çok kullanılan sosyal medya platformlarından birisi haline gelmiştir. Bu nedenle bizim Türkiyeden yapmış olduğumuz bir paylaşımın tüm dünya tarafından görülme ihtimali vardır.

Sosyal medya platformlarında “şikayet et” veya “engelle” gibi etkileşim butonlarının kullanılıyor rağmen, bu şikayet sürecinin çok uzun sürmesi kullanıcılara tam anlamıyla bir çözüm sunmuyor. Bu sebeple mağdur olan hesaplar sorunlarını hukuki bir süreci başlatarak bu sorunu gidermeye çalışırlar. Mağdur kişiler çok önemsemese de sahte sosyal medya hesapları her an herşeye sebep olabilir. Bu nedenle sosyal medya platformları üzerinden bir kişinin sizin profilinizi veya içeriğinizi kötü amaçlar ile kullanıcağından olduğunun anlaşılması durumunda sahte hesap kapattırma işlemi hemen yapılmalı ve eğer bir suç işlenmişse buna karşı da hukuki süreç en kısa sürede başlatılmalıdır. Bu hukuki süreçte uzman bir bilişim avukatına danışmalısınız.

Serdarhan Topo: İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Serdarhan Topo Anlatıyor: Sahte Sosyal Medya Hesabı Kapatmak

Serdarhan Topo Anlatıyor: Hukuki Süreç İle Sosyal Medya Hesabı Kapatmak

Kişilerin yaşamış oldukları mağduriyetin giderilmesi için ve bu tarz bilişim hukuku olayların önüne geçilebilmek için konu yargıya taşınmıştır. Bu durum üzerine Ceza Genel Kurulu bir karar vermiştir. Bu kararla, 5651 sayılı İnternetten üzerinden yapılan yayın ve paylaşılan içeriklerin düzenlenmesi ve bu yapılan yayınlar yolu gerçekleşen suçlar ile mücadele edilmesi gerektiği hakkında kanun yürürlüğe girmiştir. 5651 sayılı kanun ile internet ortamında suçun mağdur edilen kişi haline gelenlerin izleyebileceği hukuki çözüm yolları ortaya konmuştur.

Sahte bir sosyal medya hesabı kapatmak istiyorsanız, uzman bilişim avukatı Serdarhan Topo‘ya ulaşabilirsiniz. Ulaşmak için Tıklayınız.