Serdarhan Topo - Arabuluculuk

Av. Serdarhan Topo Anlatıyor: Arabuluculuk Nedir? Nasıl Olunur?

Topo Hukuk Bürosunun kurucu avukatı olan Serdarhan Topo ile Arabuluculuk Nedir? Nasıl Olunur?  Hakkında konuştuk. İşte Detaylar:

Av. Serdarhan Topo Anlatıyor: Arabuluculuk Nedir?

Avrupa ve Amerika’da anlaşamamazlık probleminden dolayı yaklaşık 40 yıl önce  arabulucuk kavramı ortaya çıkmıştır. Arabulucular, davalılar arasındaki meseleyi iki tarafada eşit söz hakkı vererek ve tarafsız münazara yapan kişidir. Arabulucular avukatlara göre daha ekonomiklerdir, daha kısa bir süreç içerisinde çözüm sağlarlar ve bu sürecin kontrolü tarafların elindedir. Taraflar istedikleri zaman arabuluculuktan vazgeçebilirler. Türkiye’de yeni yeni popülaritesi artan Arabuluculuk, Türkiye’de zorunlu ve ihtiyari olarak ikiye ayrılmaktadır.

Serdarhan Topo Anlatıyor: Arabuluculuk Nedir?
Serdarhan Topo Anlatıyor: Arabuluculuk Nedir?

İhtiyari Arabuluculuk Nedir?

İhtiyari Arabulucuk, davalı tarafların arabulucuna ihtiyacı olmadığı halde sorunun çözümü için dava açılmadan önce arabulucuya başvurulmasıdır.

Zorunlu Arabuluculuk Nedir?

Zorunlu Arabulucuk, bazı anlaşamama durumunda mahkemeye başvurulmadan önce bir arabulucuya başvurmak gerekmektedir. Bazı uyuşmazlıklar için dava açılmadan önce bir arabulucuya gitmek gereklidir. Bazı durumlarda dava açılmadan önce arabulucuya başvurulmaz ise dava isteğinin kabul edilmeme ihtimali bulunmaktadır.

TOPO HUKUK BÜROSU KURUCUSU SERDAR HAN TOPO KİMDİR?

Serdarhan Topo Anlatıyor: Arabulucu Olmanın Şartları Nelerdir?

Arabulucu olmak için Hukuk Fakültesi bölümünden mezun olmak gerekmektedir. Bakanlık tarafından lisanslı bir arabucu olmak içinde teorik ve pratik olarak 48 saatlik bir eğitim almaları gerekmektedir. Bu eğitimlerin ardından bakanlık tarafından açılan yazılı ve uygulamalı sınavı geçen avukatlar, arabulucu ünvanını kazanırlar. Arabulucular her yıl eğitimlerini güncellemek zorundadırlar. Her yıl 8 saatlik zorunlu bir eğitime girmeleri gerekmektedir.

Arabulucular Ne Kadar Kazanırlar?

Arabulucuların net bir geliri yoktur. Davalı iki tarafda arabulucunun masrafını ortaklaşa öderler. Arabulucular saatlik ücret ile çalışmaktadırlar. Bu ücret saati 95 – 240 TL arasında değişmektedir. Bir arabulucu ile bu fiyatların altında çalışmak mümkün değildir, bu fiyatlar minimum fiyatlardır.

Serdarhan Topo Anlatıyor: Arabuluculuk Nedir?
Avukat Serdarhan Topo Anlatıyor: Arabuluculuk Nedir?
Topo Hukuk Bürosu Ve Avukat Serdarhan Topo ’nun Uzmanlık Alanları

Arabulucuların Anlaşama Sağlama Süresi Nedir?

Arabulucu, göreve başladıktan sonra 3 hafta içerisinde anlaşama sağlamak zorundadır. Ancak bu süre isteğe göre 1 hafta daha uzatılabilinir.

Arabulucu Anlaşma Sağlamazsa Ne Olur?

Arabulucu sayesinde taraflar anlaşamamazlığı sürdüyor ise davacı kişi bir anlaşmaya varılamadığına dair bir tutanak hazırlar veya arabulucu kişi tarafından onaylanmış bir tutanak örneğini dava dosyasına eklenilir ve dava süreci başlatılır..

Uzman Bilişim Avukatı Serdarhan Topo‘ya arabuluculuk hakkında merak edilen tüm soruları cevaplamıştır. Kendisine ulaşmak için Tıklayınız.

Bir cevap yazın