AVUKAT SERDARHAN TOPO: İNTERNETTEN İÇERİKLERİN KALDIRILMASI

AVUKAT SERDARHAN TOPO: İNTERNETTEN İÇERİKLERİN KALDIRILMASI

Topo Hukuk Bürosunun kurucu avukatı olan Avukat Serdarhan Topo ile Internetten İçeriklerin Kaldırılması hakkında konuştuk. İşte Detaylar:

Serdarhan Topo’ya İnternetten Hangi İçeriklerin Kaldırılabileceğini Sorduk:

Serdarhan Topo, bilişim hukukunun temel konularından birisi internetten içerik kaldırılması olduğunu belirterek sözlerine  başladı. Bu içerik kaldırma talepleri sadece hukuka aykırı nitelikte içerik veya internette gözükmesi istenmeyen konular için geçerli olduğunu söyleyen Serdarhan Topo, internetin gelişen teknoloji ile birlikte hızla gelişmesi haber siteleri ve sosyal medya hesaplarının varlığının da artmasına sebep olduğunu belirtti. Ek olarak İnternetin bu kadar hızlı gelişiminide değerlendiren Avukat Serdarhan Topo birçok fayda ve bilgiye ulaşma açısından pratiklik sağlarken beraberinde sorunlar da getirdiğini belirtti. Bu sorunlardan en önemlisini ise gerek gerçek kişilerin gerek tüzel kişilerin varlığı hakkında birçok bilgi ve içeriğin internet üzerinde bulunması ve bu içeriklerin özel hayata veya itibara karşı olması hak ihlal teşkil etmesi olduğunu söyledi.

AVUKAT SERDARHAN TOPO: İNTERNETTEN İÇERİKLERİN KALDIRILMASI
Avukat Serdarhan Topo’ya Sorduk: İnternetten İçerik Nasıl Kaldırılır?

Serdarhan Topo internette oluşan hak ihlallerini önlemenin yolları olduğunu belirtti. Bu yöntemler, başta 5651 sayılı kanun olmak üzere mevzuatın tanıdığı ölçüde içerik kaldırma veya içerik engelleme mümkündür.  İnternet sitelerinde gerçek kişi, tüzel kişi veya kurumlara karşı yapılmış her türlü hakaret, özel hayatının gizliliğinin ihlali, kişisel bilgilerin veya özel hayata dair bilgilerin yayınlanması veya ifşası internet sitelerinden kaldırılabilecek içeriklerden bazılarıdır. Ayrıca kişi veya kurumlar hakkındaki karalayıcı içerikler, asılsız, çarpıtılmış paylaşımlarda kaldırılması mümkün içeriklerdendir. Serdarhan Topoiçerik kaldırma işlemleri yalnızca haber sitelerinden değil sosyal medya hesaplarından da geçerli olduğunu söyledi. Örnek olarak Youtube sitesinde telif hakkı veya özel hayata müdahale olduğu zaman video linkini kaldırmakta veya telif hakkına uygun hale getirmektedir. Bunun dışında instagram, facebook, twitter gibi hesaplardan da bu hak ihlalinin gerçekleşmesi mümkündür.

Suç işlenmesi nedeniyle içerik kaldırma kararları bakımından görevli mahkeme Sulh Ceza Mahkemeleridir. Erişimin engellenmesi kararını soruşturma evresinde iken hâkim, kovuşturma evresinde iken ise mahkeme tarafından verilir.

AVUKAT SERDARHAN TOPO: İNTERNETTEN İÇERİKLERİN KALDIRILMASI
Serdarhan Topo Anlatıyor: İnternetten İçerik Kaldırmak

İstanbul’da Hizmet Veren Topo Hukuk Bürosu İle İnternetten Fotoğraf ve Resim Silmek Mümkün Müdür?

Uzman Bilişim avukatı Serdarhan Topo, içerik kaldırma konu itibari ile bilişim hukukunun içerisinde yer aldığını belirtti. Kurucusu olduğu Topo Hukuk Bürosu da bilişim hukuku alanında uzman kadrosu ile danışmanlık ve avukatlık hizmeti vermektedir. Dolayısıyla Topo Hukuk Bürosunda başvurulması dâhilinde internetten fotoğraf veya resim silmek mümkündür.

Hukuka aykırı nitelik taşıyan kişilerin özel hayatını ihlal ederek itibarlarını zedeleyen içeriklerin kaldırılması ve meydana gelecek olan zararın tazmini açısından uzman bir bilişim avukatına danışmak en doğrusu olacaktır. Müvekkillerine en iyi şekilde hizmet verme gayesinde olan Serdarhan Topo kuruculuğundaki Topo Hukuk Bürosuna internetten resim ve fotoğraf silme konusunda başvurmak mümkünüdür.

AVUKAT SERDARHAN TOPO İLE BİLİŞİM SUÇLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ

Serdarhan Topo Hukuk Bürosu İle Online İtibar Yönetimi Kapsamında Youtube Vb. Video Sitelerinden Olumsuz Videoların Silinmesi

Çevrimiçi itibar yönetimi ile, kurumsal veya bireysel şirketlerin dijital ortam yani internet üzerinden gerçekleştirdikleri etkileşimleri ne şekilde algılandığı ve diğer insanların veya kurumların ne gibi tutumlar izlendiğini gösteren bir algıdır. İtibar yönetiminin yapılamadığı zamanlarda birçok kişi hakkında çıkmış olan olumsuz veya asılsız haberlerden haberdar olamamaktadır. Serdarhan Topo bu durumu kişi veya kurumların uzun süreli itibarlarının zedelenmesine neden olduğunu belirtti.

AVUKAT SERDARHAN TOPO: İNTERNETTEN İÇERİKLERİN KALDIRILMASI
Avukat Serdarhan Topo’ya Sorduk: İnternetten İçerikleri Kaldırılmak

Sosyal medyanın etkin kullanılması kişi veya kurumların web sitelerinin dizayn edilmesi ve güncellenmesi de online itibar yönetimi kapsamında yer almaktadır. Topo Hukuk Bürosuna başvurularak youtube veya ona benzer video sitelerinde yayınlanan kişi veya kurumlarla ilgili kişisel hakları ihlal eden, küçük düşürücü ya da tehdit, şantaj içerikli videoların kaldırılması talebinde bulunmak mümkündür.

Avukat Serdarhan Topo Hukuk Bürosu’nun Yaptığı İnternetten İçerik Silme İşlemleri Nelerdir?

Serdarhan Topo, günümüzde bilgi akışının sağlandığı bir platform olarak kullanılan en popüler arama motorlarının Google veya Yandex olduğunu belirtti. Arama motorlarında içerik silme özel hayatın gizliliğini ihlal eden nitelikteki haberi veya kişilik haklarına olarak yayınlanan bir fotoğraf veya videonun internetten yani arama motorundan kaldırılması anlamına gelmektedir. Bu içerik silme işleminde uzman bir bilişim avukatına danışılmalıdır. Topo Hukuk Bürosunun internetten gerçekleştirdiği içerik silme işlemlerinin başında yukarıda bahsettiğimiz internetin büyük bir kısmını oluşturan arama motorları üzerinden gerçekleştirilen hukuka aykırı içeriklerin silinmesidir.

Ayrıca bunun dışında haber siteleri ve sosyal medya hesapları üzerinden de gerçekleştirilen kişilik haklarını ihlal eden, itibar zedeleyici fotoğraf ve video silme işlemleri de Topo Hukuk Bürosu’nun bu kapsamda yapmış olduğu işlemlerdendir. Günümüzde oldukça önem arz eden; birey veya kurumların itibarlarını korumak için ve daha tanınır olmak için kullandıkları online itibar yönetimini sağlayacak olan güvenilir, uzman ve müvekkillerine yüksek kalite sunmak hedefinde olan Serdarhan Topo kuruculuğundaki Topo Hukuk Bürosu bu hizmeti de sağlamaktadır.

AVUKAT SERDARHAN TOPO: İNTERNETTEN İÇERİKLERİN KALDIRILMASI
Avukat Serdarhan Topo Anlattı: İnternetten İçeriklerin Kaldırılması

Topo Hukuk Bürosu Kurucu Serdarhan Topo: İnternet’ten Kaldırılan İçerikler Tekrar Yüklenebilir Mi?

Bir içeriğin kaldırılması için aşağıdaki hallerinden birinin gerçekleşmesi ile mümkündür:

 • Kişilik haklarının ihlali ile içeriğin kaldırılması
 • Özel hayatın gizliliğin ihlali içeriğin kaldırılması
 • İnternette unutulma hakkının nedeni ile içeriğin kaldırılması
 • Fikir ve Sanat Eserleri Kanunun ihlali ile içeriğin kaldırılması nedeniyle.

Serdarhan Topo, bu gibi durumlarda mağdur olan kişi veya kişilerin içeriğin kaldırılması talebinde bulunma hakkı vardır. Yukarıdaki ihlal edilen hakların düzeltilmesi durumuyla içerikler tekrar geri yüklenebilir. Örneğin Telif hakkının düzeltilmesi ile içeriğin tekrar geri yüklenmesi mümkündür.

SERDARHAN TOPO ANLATIYOR: YABANCI ÜLKELERDE AVUKATLIK YAPMAK

Avukat Serdarhan Topo’dan Olumsuz İçeriklerden Korunmak İçin Öneriler

Bilgisayar ve internetin gelişmesiyle birlikte bilgi edinme, iletişim gibi birçok yönden katkı sağlarken erişkinlere olduğu kadar gençlere ve çocuklara yönelik de bir tehdit haline gelmiştir. Serdarhan Topo bu tehditlerden korunmak için de çeşitli önlemler almak gerektiğini vurguladı.

AVUKAT SERDARHAN TOPO: İNTERNETTEN İÇERİKLERİN KALDIRILMASI
Avukat Serdarhan Topo Anlatıyor: İnternetten İçeriklerin Kaldırılması

Bu önlemleri Serdarhan Topo şu şekilde sıralamıştır:

Zararlı içeriklerden korunmak için programlar bulunmaktadır. Bu programların bazıları RTÜK ve Microsoft tarafından ortaklaşa çalışılarak oluşturulmuştur.

 • Zararlı bir içerikle karşılaşıldığı zaman İnternet Bilgi Hattı olan Alo 166 aranılarak ihbar da bulunulabilir.
 • İnternet, mobil cihaz, uygulamalar ile ilgili bilgi seviyenizi yükseltin.
 • Güncel ve güvenli bir virüs koruma yazılımı kullanın zira her hafta veya her gün global ölçekteki milyonlarca zararlı yazılım internet üzerinden finansal verilere veya kişisel bilgilere ulaşmaya çalışmaktadır.
 • İnternet veya sosyal medya da hiçbir zaman parola, telefon numarası gibi özel bilgiler paylaşılmamalıdır.

Serdarhan Topo’ya göre olumsuz içeriklerden en fazla etkilenecek olan kişiler çocuklardır. Bu sebeple çocuklara karşı alınabilecek önlemlerde büyük önem arz etmektedir.

TOPO HUKUK BÜROSU KURUCUSU SERDAR HAN TOPO KİMDİR?

Çocukları olumsuz içeriklere karşı alınabilecek önlemler ise şunlardır:

 • Servis sağlayıcı aboneliklerin güncelliği ve güvenilirliğine dikkat edilmeli.
 • Web filtreleme yazılımları satın alınarak internet güvenli sağlanmalı.
 • Bir Google hesabı edinerek ortak kullanımdaki tüm bilgisayarlarda açarak kontrol edin.
 • Sosyal medya hesaplarından çocuğun haberi olmayacak şekilde gözlemleyin.
 • Çocukların internete giriş ve çıkış saatlerini kontrol altına alın.
 • Çocukların kullanacağı hesap yetkili seviyesinde olmamalı, mutlaka kısıtlı kullanıcı yetkisine sahip olmalı.

Tüm alınan önlemlere rağmen günümüz teknolojinin getirmiş olduğu sebeplerden dolayı olumsuz içeriklerle karşılaşmak mümkündür. Böyle durumlarda uzman bir bilişim avukatına danışmalıdır. Serdarhan Topo hukuk bürosu bilişim hukuku alanında uzman bir şekilde danışmanlık ve avukatlık hizmeti vermektedir.  Böyle bir durumda karşılaşıldığı zaman Topo Hukuk Bürosuna başvurulabilir.

www.serdarhantopo.com.tr

 

Only registered users can comment.

Bir cevap yazın