serdarhan topo - marka tescil etme

Serdarhan Topo Anlatıyor: Marka Nedir? Marka Tescili Nasıl Yapılır?

Topo Hukuk Bürosunun kurucu avukatı olan Serdarhan Topo ile Marka Nedir? Marka Tescili Nasıl Alınır?  Hakkında konuştuk. İşte Detaylar:

Serdarhan Topo Anlatıyor: Marka Nedir?

Marka demek, bir şirketin üretmiş olduğu malı tanıtmak, pazarlamak ve diğer ürünlerden farklı olduğunu belirtmek için üretilen ürüne veya üretim yapan firmaya verilen isimdir. Marka; isim, sözcük, simge, işaret veya birden kelime olabilir. Serdarhan Topo’ya göre markalar, sade ve akılda kalıcı olmalıdır. Böylece marka isminin akılda kalması daha kolay olur. Peki marka tescili nedir?

Serdarhan Topo, markanızı korumak istiyorsanız, bir başka kişinin veya şirketin markanızı kullanmasını istemiyorsanız markanızı tescilletmelisiniz. Eğer markanızı tescilletmez iseniz sizin markanızı başka kişi veya şirket kullanabilir. Bu da marka bilinirliği açısından hoş olmaz ifadelerini kullandı. Ek olarak tescilli bir markanın, tescili olmayan bir markayada yasal üstünlüğü bulunduğunu belirten Avukat Serdarhan Topo, markanın nasıl tescilleneceğini anlatıyor.

Serdarhan Topo Anlatıyor: Marka Nedir? Marka Tescili Nasıl Yapılır?
C = © Telif Hakkı İşareti

Marka Tescili Neden Önemlidir?

Marka tescili yapmış olan bir şirket/kurum güvenlidir. Çünkü bu işletme sağlam yapı taşlarına sahiptir. Elinde resmi bir kurumdan verilmiş bir kanıt detayında bir belge bulunmaktadır. Bu sayede bu işletmenin adı altına sahte ürün vb. ürünler satan kişi veya şirketler hakkında marka sahibinin yasal üstünlüğüde vardır.

Serdarhan Topo Anlatıyor: Marka Tescili Nasıl Yapılır?

Marka tescilletmek için Ankara’da bulunan TPE yani Türk Patent Enstitüsü’ne başvurmanız gerekmektedir. TPE’nin hiçbir ilde şubesi yoktur. Bu nedenle marka tescilletmek isteyen kişilerin Ankara’ya giderek marka tescil başvurusu yapması gerekmektedir. Başvurular doğrudan TPE’ye yapılabileceği gibi elektronik imza sahibi olan kişiler, Türk Patent Enstitüsünün resmi web sitesinden online olarak da başvuru yapabilir. Marka tescilletmek isteyenler çoğunlukla daha az zaman kaybedildiği için online başvuruları tercih etmektedirler. İnternet üzerinden yapılan başvurular 30-60 dakika arasında tamamlanır. Marka tescili yapmak isteyen kişiler bu konuya hakim değil ise danışmanlık firmalarından yararlanılabilir. Markanın tescil edilebilmesi için gerekli bazı şartlar vardır.

Serdarhan Topo Anlatıyor: İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Etmemiz Gerekenler
Serdarhan Topo Anlatıyor: Marka Nedir? Marka Tescili Nasıl Yapılır?
Serdarhan Topo Anlatıyor: Marka Nedir? Marka Tescili Nasıl Yapılır?

Markanın Tescil Edilebilmesi İçin Şartlar:

Markanın Başvurusunu Yapan Bir Birey İse:

  • T.C Kimlik Numarası
  • Vekaletname ( Gerekirse )
  • Örnek Marka ( logo, işaret vb. )
  • Başvuru Ücretinin Ödenmiş Olduğunun Kanıtı

Markanın Başvurusunu Yapan Şirket İse:

  • Vergi Levhası
  • Faaliyet Belgesi
  • Vekaletname ( Gerekirse )
  • Örnek Marka
  • Başvuru Ücretinin Ödenmiş Olduğunun bir Kanıtı ( Dekont )

Marka tescil işlemleri için, Topo Hukuk bürosu kurucu Avukatı Serdarhan Topo‘ya ulaşabilirsiniz. Ulaşmak için Tıklayınız.

www.serdarhantopo.com.tr