telif hakkı serdarhan topo

Av. Serdarhan Topo Anlatıyor: Telif Hakkı Nedir? Nasıl Alınır?

Topo Hukuk Bürosunun kurucu avukatı olan Serdarhan Topo ile Telif Hakkı Hakkında konuştuk. İşte Detaylar:

Av. Serdarhan Topo’ya Sorduk: Telif Hakkı Nedir?

Serdarhan Topo, Telif Hakkları için:  Bir kişi tarafından hazırlanmış/oluşturulmuş, sanal veya reel bir olgu üzerine elde ettiği yasal üstünlüktür. Telif hakkı;  Bir ürün, bir düşünce veya bir yazılı metin için alınabilir niteliktedir. Örneğin bir dizide dahi oluşturduğunuz reel ve hayali karakterin bile telif hakkının alınması mümkündür. Hazırlamış olduğunuz ürün, düşünce veya yazılı bir metinin Telif Haklarını almanız durumunda yasalar size bir takım ayrıcalıklar verir. Ancak telif hakkı almadığınız zaman ise projelerinizin ya da düşüncelerinizin başka kişiler veya başka projeler tarafından kullanılmasına yasal olarak engel olamaz ve yasal haklardan yararlanamazsınız.

Av. Serdarhan Topo Anlatıyor: Telif Hakkının Önemi

Telif hakkı, sizin tarafınızdan hazırlanmış olan, bir metin, bir karakter, bir tasarım vb. Gibi projeleri koruma altına alır ve başkalarının kullanımına yasal olarak izin vermez. 1948 yılında İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin yayınlanması ile Telif Hakları hayatımıza girmiştir. Telif Hakları bir kişi tarafından oluşturulmuş veya satın alınmış bir fikir veya ürünü oluşturan kişinin maddi ve manevi çıkarlarını korumak adına yasalarda yer almaktadır.

Serdarhan Topo Anlatıyor: Sahte Sosyal Medya Hesabı Kapatmak

Telif hakları sayesinde, projeniz veya projenizin içerisine ki unsurlar: çalınamaz, değiştirilemez, geliştirilemez ve ticari amaçlar için kullanılamaz.

Av. Serdarhan Topo Anlatıyor: Telif Hakkı Nedir? Nasıl Alınır?

Serdarhan Topo Anlatıyor: İnternet ve Telif Hakkı

Uzman bilişim avukatı Serdarhan Topo, telif haklarının en çok internet ortamında çiğnendiğini belirtti. Youtube, Instagram, Facebook gibi sosyal medya platformlarında paylaşım yaparken dikkatli olunması gerektiğini vurguladı. Sosyal medya platformlarında paylaşılacak içeriklerin kişilere özgün olması konusunda da uyarı yapan Serdarhan Topo özellikle Telif Haklarının en çok sosyal medya platformları üzerinden yasal sürece başlatıldığını belirtti.

Serdarhan Topo’ya Sorduk: Telif Hakkı Alınır?

Telif Hakkını almak için, Telif hakkını alabilmeniz için ürünü, fikri, metni veya projeyi vb. Gibi telif hakkının alınabilecek olan ürünlerin sizin tarafınızdan hazırlanmış olduğunu kanıtlama niteliğinde, noterden bir belge almanız yeterlidir. dilerseniz Telif haklarını Kültür ve Turizm Bakanlığından da alabilirsiniz.

Bir cevap yazın