Serdarhan Topo Anlatıyor: E-İmza Nedir? Nereden Alınır?

Serdarhan Topo Anlatıyor: E-İmza Nedir? Nereden Alınır?

Topo Hukuk Bürosunun kurucu avukatı olan avukat Serdarhan Topo ile E-İmza Nedir? Nereden Alınır? ve Nasıl Kullanılır Hakkında konuştuk. İşte Detaylar:

Serdarhan Topo Anlatıyor: E-İmza Nedir?

Avukat Serdarhan Topo, E-imza tabirinin Elektronik İmzanın kısaltması olduğunu belirterek sözlerine başladı. E-İmza’nın 5070 sayılı kanun ile ıslak imza ile aynı hükümlülükte görülen E-İmza, dijital ortam üzerinden gerçekleştirilen işlerin doğruluğunu onaylama işlemlerinde kullanılır. Serdarhan Topo, E-İmzanın günümüzde oldukça fazla kullanıldığını belirtti.

E-imza, bireyin veya kamu çalışanının ihtiyaçları doğrultusunda temin edilebilir. E-İmza, resmi olarak ıslak imza yerine geçer. Belgenin kim tarafından imzalandığını gösterir. E-imza ile ıslak imza kullanımı sonucu ortaya çıkan tüm hukuki sonuçlar e-imza ile imzalanan dosya/evrak üzerinde de meydana gelir. E-İmza sayesinde E-devlet‘e güvenli bir şekilde erişebilirsiniz ve dijital ortamlarda ıslak imza yerine kullanabilirsiniz.

Serdarhan Topo Anlatıyor: E-İmza Nedir? Nereden Alınır?

Serdarhan Topo Anlatıyor: Sahte Sosyal Medya Hesabı Kapatmak

Serdarhan Topo’ya Sorduk E-İmza Nereden Alınır?

Serdarhan Topo E-İmza için, teknolojinin her geçen gün gelişmesi hayatımızda ki her işi dijitale çevirdiğimizi belirtti ve bunun imzalara da yansıdığını belirtti. E-İmza almak isteyen bireylerin, PTT şubelerine E-İmza almak için başvurması gerekmektedir.

Serdarhan Topo’ya Sorduk: E-İmza Nasıl Kullanılır?

E-İmza, dijital ortamlar üzerinde kullanılır. Hazırlanan dosyalara e-imza ile imzalanarak bir bilgisayardan başka bilgisayara gönderilebilmek mümkündür. Örneğin, bir proje için yapılan sözleşmeler, karşılık yani iki taraf tarafından E-İmza yöntemi ile sözleşmeleri imzalayabilir. Yani bir kağıt olmadan da sözleşmeler yapılabilinir. Bu örnekten de anlaşılacağı üzere e-imza, ıslak imza yerine geçer, aynı geçerliliğe ve aynı sonuçları sağlar. Bu nedenle e-imzayı bilinçsiz bir şekilde kullanmayın.

Serdarhan Topo Anlatıyor: E-İmza Nedir? Nereden Alınır?

Av. Serdarhan Topo Anlatıyor: Telif Hakkı Nedir? Nasıl Alınır?

E-İmzayı kullanabilmeniz  için öncelikle e-imza için hazırlanan özel yazılımını kurmanız gerekir. Bu yazılımı E-İmza ile birlikte size iletilen CD’de bulabilirsiniz. Bu yazılımı bilgisayarınıza kurun. Kurmuş olduğunuz program ile sertifikanıza ( E-İmzanıza ) giriş yapabiliyorsanız E-İmzanız kullanıma hazır demektir.

E-imza yöntemini kullanarak imzalama yapma sadece dokümanlar üzerinde gerçekleştirilebilir. E-imza kullanımı için belirlenen tuş F7 tuşu olarak seçilmiştir.  Ancak dilerse kişi e-imza işlemi için kendine özgün farklı tuş ataması gerçekleştirebilir. Tuş atamasınıda yaptıktan sonra artık belgelerinizi e-imza ile imzalayabilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın