serdarhan topo - genç avukatlar çalışma alanlarını nasıl belirlemelidirler

Serdarhan Topo: Genç Avukatlar Çalışma Alanlarını Nasıl Belirlemelidirler?

Topo Hukuk Bürosunun kurucu avukatı, Av. Serdarhan Topo ile Genç Avukatlar Çalışma Alanlarını Nasıl Belirlemelidirler?  Hakkında konuştuk. İşte Detaylar: 

Avukat Serdarhan Topo ’ya Sorduk: Avukatlığın Alanları Nelerdir?

Serdarhan Topo, sözlerine avukatlık mesleğinin bünyesinde birçok çalışma alanı barındırdığını söyleyerek sözlerine başladı. Önemli olan doğru çalışma alanlarını seçmek ve bununla ilgili uzmanlaşmaktır. Avukatlıkta bulunan alanları başlıca sıralayacak olursak:

Sözleşme Avukatı: Sözleşmelerin hazırlanması, müzakeresi, incelenerek yorumlanması ve sözleşme kaynaklı uyuşmazlıkların çözümünde sözleşme avukatına ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle büyük şirketler bünyesinde sözleşme avukatları çalıştırmaktadır.

Şirket Avukatı: Şirket faaliyetlerinde karşılaşabilecek; ticaret hukuku, şirketler hukuku, sigorta hukuku, ticari işletme hukuku ve rekabet hukuku konusundaki anlaşmazlıkların çözümünde şirket avukatına başvurulabilmektedir.

Dava Avukatı: Bünyesinde birçok alanı barındırmaktadır.

Aile Ve Boşanma Hukuku: Özellikle Türk Medeni Kanunu’ndan kaynaklı uyuşmazlıkların çözümünde başvurulur. (Anlaşmalı boşanma, evlilik sözleşmesi, mal rejimi, velayet, nafaka, babalık davası gibi.)

Ceza Hukuku: Hukuk sistemi içerisinde suç sayılan eylemlerin ve bunlara bağlanan müeyyidelerin temelini oluşturan ceza hukuku topumun en hassas olduğu hukuk dallarından biridir. Bu bağlamda ceza hukuku avukatı; taksirle adam öldürme, cinsel istismar, hakaret gibi konularla ilgilenir.

Tüketici Hukuku: Bankalar ile ilgili uyuşmazlıklar, ayıplı mal veya hizmetlerden kaynaklanan uyuşmazlıklar.

İcra Ve İflas Hukuku: İflas erteleme, çek, senet, bono takibi gibi meseleler.

İdare Hukuku: İdari işlemelerin iptali.

Serdarhan Topo: Genç Avukatlar Çalışma Alanlarını Nasıl Belirlemelidirler?
Serdarhan Topo: Genç Avukatlar Çalışma Alanlarını Nasıl Belirlemelidirler?

Gayrimenkul Hukuku: Eşya hukukunun konusunu oluşturur. Birey veya kurumların üzerinde mülkiyet hakkı kurabileceği taşınır mallar ile ilgili oluşabilecek uyuşmazlıklar.

Yabancılar Hukuku: Tanıma ve tenfiz davaları, çalışma veya oturma izni, yabancıların tapu edinimi ile alakalı konular.

İş Hukuku: İşveren ile işçi arasındaki ilişki bağlamında işçinin korunması, ekonomi sebebi ile toplumun zarar görmemesi gibi unsurların temel alındığı iş ilişkilerinin düzenlendiği hukuk dalıdır.

Bilişim Hukuku: Siber güvenlik, kişisel verilen korunması, e-ticaret ve adli bilişim teknoloji alanları gibi konulardan kaynaklanan uyuşmazlıkların çözümünde uzman bir bilişim avukatına başvurmak gerekmektedir.

Fikri Mülkiyet Hukuku: Kişisel fikri yollar ile üretilen ve belli bir değeri olan ürünlerin korunmasını hedef alan hukuk dalıdır. (Patent hakkı gibi)

Uzman Arabuluculuk: Avukatlık mesleğinin çalışma alanlarından bir başkasını oluşturur. Yasalarca tanımlanmış, barışçıl bir uyuşmazlık çözüm yoludur. Uzman arabulucu olabilmek için belli bir süre avukatlık mesleği yaptıktan sonra arabuluculuk eğitimi alınmaktadır.

Noterlik: Hukuk belgelerini düzenleyen ve onaylayan kişilerdir. Bu belgeler kanunda resmi bir şekilde yapılması emredilen veya belirli bir yetkili mercii belirtilmemiş işlemlerin belgeleridir. Noter olabilmek için de belirli bir eğitim sürecinin ardından noterlik belgesi alınmaktadır.

Serdarhan Topo ’ya Sorduk: Gelecek Vaat Eden Alan Hangisi?

Avukatlık mesleğinde görüldüğü üzere birçok çalışma alanı bulunmaktadır. Bu çalışma alanlarından bazıları ceza hukuku gibi yüzyıllardır varlığını sürdürürken bazı alanlar ise bireylerin ihtiyaçları neticesinde doğmuştur. Örneğin fikri ve mülkiyet hukuku gibi. Serdarhan Topo ileride de adından söz ettirecek bir avukat olabilmek için gelecek vaat eden alanlarda da uzmanlaşmanın önemli olduğunu ifade ediyor.

Günümüzde her geçen gün ilerlemekte olan teknoloji; bilgiye ulaşmak artık saniyelerimizi alır hale getirmekle birlikte alışveriş merkezine gitmeden tek tık ile alışveriş yapabilmekte, iş yerimize gitmeden de çalışabilir hale getirmiştir. Artık küçük yaşlardan itibaren herkesin elinde cep telefonu bilgisayar gibi elektronik eşyalar bulunmaktadır. Teknolojinin getirdiği birçok nimetin yanında beraberinde birçok uyuşmazlığı da getirebilmektedir. Örneğin kişisel verilerin ele geçirilmesi, E ticaret bağlamında yaşanan sorunlar, siber suçlar gibi. Tüm bu uyuşmazlıkların çözüme kavuşması için bilişim hukuku avukatından destek alınması gerekmektedir.

Serdarhan Topo: Genç Avukatlar Çalışma Alanlarını Nasıl Belirlemelidirler?
Av: Serdarhan Topo Anlatıyor: Genç Avukatlar Çalışma Alanlarını Nasıl Belirlemelidirler?

Serdarhan Topo’ya göre sürekli devinim halinde bulunan teknoloji gelecekte de birçok yeni uyuşmazlıklara neden olacaktır. Tüm bu sebeplerden dolayı bilişim hukuku gelecek vaat eden alanların başında gelmektedir. Ayrıca teknoloji dünyasının getirdikleri ile insanların ülke, dil fark etmeksizin etkileşime girmeleri de kolaylaşmıştır. Bu sayede ticaret, sanat, bilim gibi alanlardaki yeniliklerin çeşitliliği de artmıştır. Bu bağlamda kişilerin fikri yolla ürettiği, belirli bir değeri olan ürünlerin korunması amacı ile Fikri ve Mülkiyet Hukuku ortaya çıkmıştır. Özellikle telif haklarının ihlali sıkça karşılaşılan problemlerden biridir. Bu yüzden Serdarhan Topo’ya göre Fikri Ve Mülkiyet hukuku da bilişim hukuk gibi gelecek vaat eden bir alandır. Topo Hukuk Bürosu bünyesinde bulundurduğu uzman bilişim hukuku avukatları ile fikri ve mülkiyet hukuku avukatları ile çalışmalarını sürdürmektedir. Özellikle bilişim alanında gerçekleşen yenilikleri ve mevzuattaki değişikleri takip ederek müvekkillerine bilişim hukuku alanında ve fikri mülkiyet hukuku alanında kaliteli bir hizmet vermektedir.

Serdarhan Topo ’dan Genç Avukatlara Tavsiyeler:

Serdarhan Topo’nun vermiş olduğu tavsiyelerden en önemlisi; Belirli alanlarda uzmanlaşarak verilecek olan hizmetin kalitesini artırmak gelmektedir. Çünkü hukuk hem ulusal hem de uluslararası boyutta her geçen gün gelişmekte, artan ihtiyaçlara da çözümler üretmektedir. Bu bağlamda en uygun alan seçilerek uzmanlaşmak gerekmektedir. Ayrıca yabancı dili mesleki çalışmalarda kullanabilecek kadar öğrenmek yerli müvekkillere hizmet verebilmenin yanında yabancı müvekkillere de hizmet verebilmek için önemlidir.

Topo Hukuk Bürosu Kurucusu Serdarhan Topo Kimdir?

Serdarhan Topo’nun vermiş olduğu tavsiyelerden bir başkası da ulusal ve uluslararası örgütlere üye olmaktır. Bu sayede çeşitli insanlar tanıyarak farklı bakış açılarına sahip olunabilir. Ayrıca avukatlık mesleği için oldukça önemli olan geniş bir çevreye de bu yolla sahip olunabilir. Bir başka tavsiye ise hukuk, siyasi ve sosyal alanlarda meydana gelen gelişmeleri yakından takip etmektir. Bu sayede insanların güncel uyuşmazlıklarına daha hızlı bir şekilde çözüm üretilebilir. Serdarhan Topo’nun vermiş olduğu son tavsiye ise; ortalamanın üzerinde, benzerlerinden farklı bir avukat olabilmek için özveri, disiplin ve çalışma arkadaşları ile uyum içerisinde çalışmaktır.

Serdarhan Topo: Genç Avukatlar Çalışma Alanlarını Nasıl Belirlemelidirler?
Serdarhan Topo Anlatıyor: Genç Avukatlar Çalışma Alanlarını Nasıl Belirlemelidirler?

Topo Hukuk Bürosunda Çalışmak İster Misiniz?

Topo Hukuk Bürosu özellikle belirli alanlarda uzmanlaşmayı hedef edinerek çalışmalarını sürdürmektedir. Bu çalışma alanlarının çeşitliliği farklı davalar görebilmek, çeşitli bilgiler edinebilmek adına oldukça önemlidir. Ayrıca Topo Hukuk Bürosunun uzmanlık alanlarından biri olan bilişim hukuku, gelecek vaat eden hukuk dallarının başında gelmektedir. Bu da başarıya ileride de ulaşabilmek adına oldukça önemlidir. Topo Hukuk Bürosunun misyonu müvekkillerine en iyi şekilde avukatlık ve danışmanlık hizmeti verebilmektir. Bu misyon ile çalışmalarına devam eden Topo Hukuk Bürosu, çalışma arkadaşları ile uyum içerisinde çalışarak bu misyona ulaşabilmeyi hedef haline getirmiştir. Dolayısı ile farklı bilgiler, çeşitli deneyimler kazanabilmek, iş arkadaşları ile güzel bir uyum içerisinde çalışabilmek, iyi bir kariyer sahibi olabilmek açısından Topo Hukuk Bürosu bünyesinde çalışmak büyük katkılar sağlayacaktır.

Topo Hukuk Bürosunda çalışabilmek için kendi resmî web sayfasının kariyer bölümünden özgeçmiş göndermek mümkündür. İlgili link şu şekildedir: https://www.topo.av.tr/kariyer/

Bir cevap yazın