İnternetten İfşalı Resim ve Video Nasıl Kaldırılır

İnternetten İfşalı Resim ve Video Nasıl Kaldırılır?

İnternetten İfşalı İçerikler Nasıl Kaldırılır?

İnternetten ifşalı resim ve video kaldırma işleminin hukuki dayanağını 5651 sayılı kanun oluşturmaktadır. İnternetten yayınlanan ifşalı içerikler özellikle şahısların online itibarını zedeleyebilmektedir. Kaldırılmak istenen içerik gerçeğe aykırı olabilir.

Özellikle müstehcen içeriğe sahip fotoğraf ve videoların yayınlanması özel hayatın gizliliğini de ihlal edecektir. İfşalı resim ya da video suç unsuru da barındıra bilmektedir. İnternetten ifşalı resim ve video ‘ları yayınlanan şahısların başvurmanız gereken bir bilişim hukuku uzmanı olacaktır. Öncelikle söz konusu içeriğin kim tarafından yayınlandığını bulmak gerekecektir. İfşalı içerik ile özel hayatın gizliliğinin ihlal edildiğini iddia eden kimse doğrudan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na başvurmalı ve içeriğin engellenmesi tedbirini talep etmelidirler.

Talebin işleme konulabilmesi için hakkı ihlal etmiş olan yayının tam adresi, ihlalin hangi açılardan gerçekleştiğine dair açıklama ve kimlik bilgilerini ispatlayacak bilgilerin verilmesi gerekmektedir. Bu tedbir, erişim sağlayıcılar tarafından en geç 4 saat içerisinde uygulanacaktır. Bu sırada talepte bulunan kişiler, internetten yapılan yayın içeriği sebebiyle erişim engellenmesi talebini 24 saat içerisinde sulh ceza hakiminin kararına sunar.

Hakim özel hayatın ihlal edilip edilmediğini en geç 48 saat içerisinde değerlendirir, kararını açıklar ve Kurum’a gönderir. Hakim ihlal edilmediğine kanaat getirirse erişim engelleme tedbiri kendiliğinden kalkacaktır.

İfşalı İçerikler Her Platformdan Kaldırılabilinir Mi?

İfşalı içeriklerin kaldırılması için öncelikle paylaşımı yapan asıl kaynağa ulaşılmalıdır. Eğer kaynaktan yapılan paylaşımlar kişilere ulaşır ve silinmesini isterseniz, orijinal paylaşım internette kalacak ve silinmiş olmayacaktır. Sulh ceza hakimine orijinal içeriğin kaldırılması için talepte bulunmalısınız. Fakat ifşalı içerik kaldırıldığında arama motorlarında halen görünüyor olabilmektedir. Yapmanız gereken içeriği arama motorlarından da silmektir.

İnternetten İfşalı Resim ve Video Kaldırma
İnternetten İfşalı Resim ve Video Kaldırma

İfşalı İçerik Paylaşma Suçu ve Cezası

Türk Ceza Kanunu madde 134’te özel hayatın gizliliği düzenlenmiş olup, ifşalı içerik paylaşma suçu ve cezası da ilgili maddenin ikinci fıkrasında belirtilmiştir. Buna göre, kişilerin özel hayata ilişkin görüntü ve sesleri hukuka aykırı ifşa eden kimse 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacaktır. Aynı zamanda ifşa edilen resim ya da videoların basın yayın yoluyla yayımlanması halinde de aynı cezaya hükmolunacaktır.

Serdarhan Topo İle İfşalı Resim Ve Video ‘larınızı Kaldırın

Serdarhan Topo tecrübeli bir bilişim hukuku uzmanıdır. İnternet yoluyla yayınlanmış ifşalı resim ve video ‘ların kaldırılması bilişim hukuku uzmanının alanına girmektedir.

Bilinmektedir ki, internet üzerinden yapılan yayınlar son derece hızlı bir şekilde yayılmakta, paylaşılmaktadır. Bazen partnerler birbirlerine göndermiş oldukları fotoğrafları ayrılıktan sonra rezil etmek amacı ile internette paylaşa bilmektedir.

Bazen de telefonunuzda bulundurduğunuz fotoğraf ve videoların onarım amacıyla gittiğiniz serviste kopyalanıp internette yayınlanması söz konusu olabilmektedir. Kişisel fotoğraf ve video’larınızın bu şekilde izinsiz yayılması özel hayatın ihlali suçunu oluşturmaktadır. Bu suçun mağduru olduğunuzda suçun tespiti, paylaşılan içeriğin kaldırılması ve tekzip yayınlanmasını istemeniz mümkündür.

Yapılacak işlemlerin teknik bilgi birikimi gerektirmesi sebebiyle ve bunun yanında işlemlerin hızlı ilerlemesi için bir bilişim hukuku avukatıyla çalışılmasını tavsiye etmekteyiz. İfşa resim ve ifşa videolarınızı kaldırmak için Serdarhan Topo ve Topo Hukuk Bürosu’ndan danışmanlık hizmeti almak için iletişim sayfasından ulaşabilirsiniz.