fuhuş suçu, fuhuş suçu cezası, serdarhan topo iletişim

Fuhuş Suçu Nedir?

Fuhuş suçu 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 227. Maddesinde düzenlenmiştir. Fuhuş bir kimsenin para karşılığında başka biriyle cinsel ilişkide bulunmasıdır.

Suçun mağduru fuhuş yaptırılan kişidir. Mağdurun cinsiyetinin bir önemi bulunmamakta hem erkek hem de kadın suçun mağduru olabilir.

Fail ise fuhuşa teşvik eden, fuhuş için yer temin eden, aracılık eden veya fuhuşu kolaylaştırandır. Suçun oluşumu için birden fazla hareketten birinin yapılması yeterlidir, seçimlik hareketli bir suçtur.

Suçun oluşması için devamlılık aranmaz, bir defa işlenmesi yeterlidir.

fuhuş suçu, fuhuş suçu cezası, serdarhan topo iletişim
Fuhuş suçu nedir?

FUHUŞA YER TEMİN ETME SUÇU VE CEZASI

Yer temin edilmesi suçu, fuhuş suçunun mağduru ile cinsel arzularını tatmin edecek kişinin buluşacakları yerin temin edilmesiyle oluşur.

Bir kere yapılmış olması suçun oluşması için yeterlidir. Basit fuhuş suçunun cezası Türk Ceza Kanunu’nda yer almaktadır.

Bir kimseyi fuhşa teşvik eden, bunun yolunu kolaylaştıran ya da fuhuş için aracılık eden veya yer temin eden kişi, iki yıldan dört yıla kadar hapis ve üç bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır.

Fuhuş suçunun cebir, hile, tehdit kullanma veya çaresizlikten yararlanma suretiyle oluşması halinde verilecek ceza yarısından iki katına kadar artırılır.

(TCK227/4) Fuhuş suçunun eş, üstsoy, kayın üstsoy, kardeş, evlat edinen, vasi, eğitici, öğretici, bakıcı, koruma ve gözetme yükümlülüğü bulunan diğer kişiler tarafından ya da kamu görevi veya hizmet ilişkisinin sağladığı nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle işlenmesi halinde verilecek ceza yarı oranında artırılır.(TCK227/5)

Fuhuş suçunun ,suç işlemek amacıyla teşkil edilmiş bir örgüt faaliyeti içerisinde işlenmesi halinde verilecek ceza yukarıdaki fıkralara göre yarı oranında artırılır.

Avukat Serdarhan Topo makaleleri ceza hukuku alanında sorularınızı cevaplandıracaktır. Serdarhan Topo iletişim için www.topo.av.tr adresinden bize ulaşabilirsiniz.

 

FUHUŞ SUÇU ŞİKAYETE TABİ MİDİR?

Fuhuş suçu, şikayete tabi suçlardan değildir. Bunun yanında fuhuş suçu savcı tarafından resen soruşturulan suçlar arasında yer alır.

Re’sen soruşturulan suçlardan olduğundan yapılan bildirimin niteliği ihbardır. Şikayete tabi olmadığı için yapılacak bildirimde herhangi bir süreye tabi tutulmamıştır.

Bildirimden vazgeçilmesi davanın düşmesi sonucunu doğurmaz.

serdarhan topo iletişim, fuhuş suçu
Fuhuş suçu nedir

FUHUŞ SUÇUNDA GÖREVLİ MAHKEME

Fuhuş suçlarında yargılamayı yürütecek görevli mahkeme Asliye Ceza Mahkemesi’dir. Başka mahkemede dava açılması halinde görevsizlik kararı verilecektir.

Bu konudaki sorularınız için Serdarhan Topo makalelerini takip edebilirsiniz. Ceza hukuku alanında da çalışan Avukat Serdarhan Topo iletişim adresi www.topo.av.tr

 

Bir cevap yazın