Serdar Han Topo'nun Kaleminden: Araç Değer Kaybı Nedir?

Serdar Han Topo’nun Kaleminden: Araç Değer Kaybı Nedir?

Trafik kazası sonucunda hasar alan ve tamir edilen aracın, piyasasındaki değerinin düşüşüne araç değer kaybı denilmektedir.  Trafik kazası geçiren araçlar, hangi otomobil servisine girerse girsin veya hatasız bir şekilde tamir edilmiş olsa bile, aracın satış değerinde bir maddi düşüş olacaktır. Bu durumlar da aracın değer kaybının tespit edilip, bu zararın karşılanması mümkündür.

Araç Değer Kaybı

Araç Değer Kaybı ‘nı Kim ve Nereden Talep Edebilir?

Trafik kazasına karışmış ancak bir kusuru olmayan veya az kusurlu olan mağdurlar, aracında meydana gelen değer kaybı için kusurlu olan aracın sürücüsüne ve aracın sigorta şirketine başvurabilir.

Kazada kusurlu olan araç sürücüsü, bir kusuru bulunmayan araç sürücüsünün araç değer kaybını ve maddi zararını karşılamakla sorumludur. Araç değer kaybının karşılanması talebi, kusurlu olan araç sürücüsünün trafik poliçesini düzenleyen sigorta şirketine yazılı olarak sunulur.

Araç Değer Kaybı Nasıl Hesaplanılır?

Bir kaza sonucu aracı değer kaybeden sürücü veya sürücüler, ilk yapmaları gereken şey araçlarının değer kayıplarını hesaplatmak olacaktır. Araç değer kaybı hesaplanırken, kazanın ardından aracın maddi değerinde ne kadar düşüş yaşandığını ve ikinci el piyasasındaki fiyatının ne olacağını ortaya koyar. Bu sayede ne kadar maddi zararınızın olduğunu ve sigorta şirketinden ne kadar talep edeceğiniz konusunda bilgi sahibi olmuş olacaksınız. Araç Değer Kaybını hesaplarken bazı kriterler vardır. İşte o kriterler:

Araç Değer Kaybı Hesaplama Kriterleri

Sırasıyla:

  • Aracın Üretim Yılı
  • Aracın Hasar Geçmiş Kaydı
  • Aracın Toplam Kilometresi
  • Aracın Marka ve Modeli
  • Aracın Trafiğe Çıkış Tarihi
  • Aracın Piyasa Değeri – İkinci El Piyasasında ki Değeri –
  • Aracın Zarar Gören Parçaları ve Bu Parçaların Değerleri

Yukarıda ki şartların tespit edilmesinin ardından, adli bilirkişi sigorta eksperleri aracın değer kaybının hesaplamasını yaparlar. Gerekli hesaplamalar yapıldıktan sonra ve değer kaybı raporunu aldıktan sonra sigorta şirketine başvurabilirsiniz.

Araç Değer Kaybı

Sigorta Şirketi Talebinizi Reddeder ve Ödeme Yapmaz İse Ne Yapmalısınız?

Trafik kazası sonucunda kusurlu olan aracın sigorta poliçesini hazırlayan sigorta şirketi, kendisine yapılan yazılı başvuru talebi sonucunda araç değer kaybını karşılamak zorundadır. Yapmış olduğunuz talebi dikkate almayan sigorta şirketi, size 15 gün içinde cevap vermez ya da cevap verir ancak cevabı olumsuz yönde ise, hukuki yollara başvurabilirsiniz.

Topo Hukuk Bürosu Kurucusu Serdarhan Topo Kimdir?

Araç Değer Kaybında Zaman Aşımı Var Mıdır?

Trafik kazası sonucunda az kusurlu veya kusursuz olan araç sahipleri, kazanın olduğu tarihten sonra 2 yıl içerisinde sigorta şirketine başvurmalıdır.

Topo Hukuk Bürosu Kurucusu Serdar Han Topo‘ya ulaşmak İçin, tıklayınız.

Bu konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için topo.av.tr‘yi ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

Only registered users can comment.

Bir cevap yazın