çocuğu teslim etmeme, serdarhan topo

Çocuğu Teslim Etmeme Suçu Nedir?

Çocuğu teslim etmeme suçu İcra ve İflas Kanunu’nda düzenlenen bir suç tipidir. Bu suç çocuğun teslim edilmesine dair ilamın icrasında söz konusu olmaktadır.

Bu kanuna göre çocuğun teslimi hakkında ilam icraya verildiğinde icra emrinin tebliğ edilmesiyle kişi, çocuğu 7 gün içinde teslim etmelidir. Teslim etmeme halinde ilam hükmünün zorla icrası söz konusu olacaktır.

Çocuğu göstermeme suçunda ise çocukla şahsi münasebet kurma hakkı olan tarafın, ilamın yerine getirilmesini talep etmesi üzerine velayet ya da vesayet hakkı sahibine icra emri tebliğ edilecektir.

Çocuğun emre rağmen gösterilmemesi halinde zorla icra ile çocuğun alınması söz konusu olmaktadır.

Serdarhan Topo twitter hesabından hukuk davalarına dair makalelere ulaşabilirsiniz. Avukat Serdarhan Topo iletişim adresi www.topo.av.tr

çocuğu teslim etmeme, avukat serdarhan topo
Çocuğu teslim etmeme suçu nedir – Serdarhan TOPO

ÇOCUĞU TESLİM ETMEME SUÇU NASIL İŞLENİR?

Çocuğu teslim etmeme suçu, fail bakımından özgü bir suçtur. Bu suçun kimler tarafından işlenebileceği kanunda açık bir şekilde belirtilmiştir.

Çocuğun velayet veya vesayeti mahkeme kararı ile tesis edilmişse bu karara muhalefet suç oluşturur.

Velayet elinden alınan taraf çocuğun teslim edilmesine rıza göstermiyor ise mahkeme kararı zor kullanarak yerine getirilir.

İcra Müdürlüğünün görevi, Hukuk Mahkemelerinde verilen kararların icra edilmesidir. Çocuğu rızası dışında alıkonan taraf, İcra Ceza Mahkemesi’ne giderek çocuk teslimine muhalefet gerekçesiyle dava açabilir.

Bu davanın açılabilmesi için suç unsuru oluşması yeterli değildir. Davanın her aşamasında çocukla kişisel ilişki kurulduğu takdirde suç oluşmaz ve dava reddedilir.

Yazılı bir icra emri tebliği yapılmış ise 7 gün içinde çocuğun teslim edilmesi gerekmektedir.

Çocuk teslim edildikten sonraki süreçte tekrar alıkonur ise ayrıca bir mahkeme kararına gerek olmaksızın öbür taraf teslim edilir.

çocuğu teslim etmeme suçu, avukat serdarhan topo, serdarhan topo
Çocuğu teslim etmeme suçu cezası – Serdarhan TOPO

ÇOCUĞU TESLİM ETMEMENİN CEZASI

Çocuğun teslimi hakkındaki ara kararın veya ilamın gereğini yerine getirmeyen, yerine getirilmesini engelleyen kişi hakkında diğer tarafın şikayeti üzerine 6 aya kadar tazyik hapsine karar verilir.

Bu karardan sonra kişi ilamın veya ara kararın gereğini yerine getirdiği takdirde tahliye edilir.

Avukat Serdarhan Topo çocuğun teslimi, çocuğun teslim edilmemesi suçu ve aile hukukunu ilgilendiren diğer konularda çalışmaktadır. Serdarhan Topo makalelerinden bilişim, ceza, aile hukuku ve diğer konularda bilgi edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın